RULAND MANUFACTURING VMS25-19-1/4-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€42.52 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.75" |
| Maximum Axial Load | 140.06 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 993 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.5" |
| Thread (th) | 1/4"-20 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 1.91 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump Pump Accessories
- Interchangeable Tips/Heads
- Pullers
- Fuse Kits
- Polypropylene Pipe
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Gen Purpose Fingerless Gloves
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- LUMAPRO Emergency Lighting Batteries
- APPROVED VENDOR Pull Handles
- ALL GEAR Friction 8 Prusik Knot Cords
- AETNA BEARING F Series 3 Piece Thrust Ball Bearing
- WEG Jp ODP Three Phase Footless, Vertical Close Coupled Pump Motors
- GARDNER Replacement Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-19-1/4-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
€42.52 /pack
