RULAND MANUFACTURING VMS25-15-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€52.97 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 366.44 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2483.92 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanical Machining Shears
- Thrust Bearings
- Air Powered Airless Paint Sprayers
- Specialty Levels
- Key Stock Assortments
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 3B
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- GOULDS WATER TECHNOLOGY Straight Center Discharge Pumps
- BRADY Safety Tags
- WEG JM Type Close Coupled Pump Motors
- 80/20 10 Series 2020-S Eight Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-15-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€52.97 /pack
