RULAND MANUFACTURING VMS25-15-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€52.97 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 178.72 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1227.68 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.46 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Accessories
- Impact Wrench Accessories
- Replacement Conveyor Belts
- Illuminated Selector Switch Operators
- Stainless Steel Rod Stock
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A3, Palm Dipped, Polyurethane, Gray
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 9.5 mm Dots
- ANVIL AS520DS Series Dakota Struts
- PROTO Service Wrenches
- BRADY Pipe Marker, Low Pressure Air
- GRAINGER Welding Rod Er100s1
- MILWAUKEE Diagonal Cutters
- PARKER A-LOK MSC Series Tube-To-Male Pipe NPT Male Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-15-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€52.97 /pack
