RULAND MANUFACTURING VMS25-15-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 15mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€52.97 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 109.03 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 742.32 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.42 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Polypropylene Pipe Fittings
- Fire Probing Tools
- Pneumatic Actuators
- Aluminum Angle Stock
- Machine Tool Pump Mounting Bracket
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- ANSELL 56-910 Alphatec Medium To Heavy Duty Splash Protection Coat Aprons
- FERNCO Pipe Repair Kits
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- BRADY Safety Inspection Tag, Equipment ID___ Location___ Date By
- WOODHEAD 120201 Series Cordset
- MARTIN SPROCKET Bushed QD Type Roller Chain Sprockets, Hardened Teeth, 40 Chain Number
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- MERSEN FERRAZ Surge-Trap STS 485 Surge Protective Devices
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-15-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 25mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 15mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€52.97 /pack
