RULAND MANUFACTURING VMS25-13-1/4-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€41.63 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.51" |
| Maximum Axial Load | 214.02 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2141.31 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.5" |
| Thread (th) | 1/4"-20 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 1.3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtains
- Stacking Containers
- Confined Space Ventilation Duct Accessories
- Cable Hoists and Ratchet Pullers
- Pilot Solenoid Valves
- STARRETT Semi Flexible Steel Rules, Inch Graduations
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- RUD CHAIN IRS-LT Ice Eye Bolts, Metric Thread
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 13 mm Tubes
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Male Elbow, 90 Degrees
- NORDFAB 90 Degree Elbows
- TEADIT NA1076 Compresed Ring Cut Gaskets with Aramid Fibers, Neoprene Binder
- LABCONCO Shelfs
- DAYTON Shaded Pole AC Gearmotors,115V AC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-13-1/4-55-SSNR/5PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
€41.63 /pack
