RULAND MANUFACTURING VMS25-13-1/4-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€48.26 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.51" |
| Maximum Axial Load | 214 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2139.99 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.5" |
| Thread (th) | 1/4"-20 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.39 |
| Ship height (cm) | 1.3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Cabinets
- Solar Connectors
- Hydraulic Industrial Cylinder Mounts
- Parts Washer Accessories
- Laboratory Air Compressors
- PLAST-O-MATIC PRH Series Thermoplastic Pressure Regulators
- PS DOORS Edgesafe Smart Gates
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, With Pad
- OSG Carbide Thread Forming Tap, Bright Finish
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Street Elbows
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Pipe And Fitting Male Adapters, Mipt x Socket
- OSG Exchangeable Ball Nose End Mill Heads
- TYDENBROOKS Strap Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-13-1/4-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
€48.26 /pack
