RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€56.93 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 191.09 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 656.67 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Transport Drums
- Cable Supports
- Window/Wall A/C Heat Pump Accessories
- Pool and Spa Accessories
- Brass Tubing
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 60 Yard per Roll
- FERVI Combination Spanner Set
- MARTIN SPROCKET Stock Bore C Type Flame Cut Sprockets, 635 Chain Number
- STARRETT 94370 Series Carcasskutter Premium Carbon Band Saw Blades
- MERIT BRASS 8040 Aluminium Threaded Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€56.93 /pack
