RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€29.50 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 94.42 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 319.77 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Truck Accessories
- Duct Pressure Switches
- Membrane Filters
- Respiratory Cleaning Kits and Wipes
- Laboratory Faucets
- AKRO-MILS 30130 Shelf Bins
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Aluminum
- GEMS SENSORS FS-927 Series Flow Switch
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 8-3/4 Inch Outside Diameter
- EATON Danfoss H280 Series Rubber Hydraulic Braided Hoses
- LINN GEAR Finished Bore Sprockets, 80 Chain
- HOBART Welding Machine Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€29.50 /pack
