RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€56.93 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 52.83 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 182.72 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Plate Underliners Bases and Domes
- Annular Cutter Sets
- Automotive Testing Instruments
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Moisture Analyzers
- HI TEMP Welding Curtain
- HELICOIL Spiral Point Plugs, UNC, 2B
- MCR SAFETY Ninja Therma Force Insulated Cut Resistant Work Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Premium, Double Palm, Cowhide
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- ALBION CASTERS Brake Caster
- DIXON Hose Barb
- CHICAGO-LATROBE Taper Shank Drills
- VESTIL HOOK Series Hooks with Shackle
- STARRETT 92578 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€56.93 /pack
