RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€47.03 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 182.1 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 913.62 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe Fittings
- Storage Buildings
- Multi-Gas Detectors
- Antistatic Table Mats and Sheets
- Modular Drawer Cabinet Accessories
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- ACCURIDE 3600 Series Heavy Duty Full Extension Slides
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- ACCUFORM SIGNS Tough-Mark Series Floor Marking Tape
- SPEARS VALVES PVC Clear Utility Swing Check Valves, Threaded
- OSG Pipes
- WATTS RK-757 Series Backflow Preventer Repair Kit
- MERSEN FERRAZ GSD Fast-Acting Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€47.03 /pack
