RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€50.09 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 82.06 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 416.84 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Interchangeable Head Torque Wrenches
- Compressor Valves
- Cable Supports
- Bulk Push-On Hose
- Safety Handrails
- OIL SAFE Mini Spout Lids
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 7500 Gas Springs
- ANVIL AS400H Series Channel With Holes
- MAXPURE Equal Tee
- SQUARE D Contactor Repair Kits
- BANJO FITTINGS Dry-Mate Dust Plug
- MORSE CUTTING TOOLS 1360 Series Parabolic Flute Drills, HPC Cobalt
- MIGHTY LINE Half Angles, 2 Inch Wide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€50.09 /pack
