RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€47.03 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 58.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 296.93 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Measuring Accessories
- Lubrication Containers
- Brake Line Accessories
- Chemical Metering Pump Systems
- Cell Research Equipment Accessories
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- ANSELL 58-330 Alphatec Aquadri Gloves
- VULCAN HART Side Body, Stainless Steel
- WEG PESW-Series Enclosed Starters
- CASH VALVE Bottom Plugs
- MILWAUKEE Saws
- LABCONCO Racks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€47.03 /pack
