RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
Get it by Friday, May 22
€45.79 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 158.49 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1084.93 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostat Accessories
- Food Scales
- Spring Calipers and Dividers
- Sequencers
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- REVCOR Propeller, 16 inch
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray Nylon Work Gloves
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN VIP Cobra Eye Sling Hooks
- KEO Center Reamers, 3-Flute
- OSG High Speed Steel Straight Flute Tap, Steam Oxide Finish
- KIPP K0645 Series, Cam Levers With External Thread, All Stainless Steel, Metric
- SURE STEP Advanced Integrated Microstepping Motor Drives
- SLOAN Royal 195 Concealed Sensor Hardwired Urinal Flushometers
- CLEVELAND CONTROLS AFS Series Air Pressure Sensing Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
€45.79 /pack
