RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-55-SSNR/10PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
Get it by Thursday, May 21
€48.41 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 105.66 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 713.77 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wardrobe Lockers
- Safety Interlock Switch Accessories
- Magnifiers
- Drum Mixers
- Heat Exchangers
- TEMPCO TRH5 Series Tubular Radiant Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 781 Carbon Steel Y Strainers
- LASCO Reducing Male Adapter
- REGAL Cobalt End Mills, Double End, HSS, CC, 2 Flutes, Alcrona
- EATON Mechanical Busbar Assemblies
- WATTS LFSC Series Stop Valves
- MORSE CUTTING TOOLS 1882 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-55-SSNR/10PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
€48.41 /pack
