RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
Get it by Friday, May 22
€45.79 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 105.66 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 713.77 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Push to Connect Tube Fittings
- Vehicle Strobes and Beacons
- Universal AC/DC Gearmotors
- Abrasive Radial Bristle Discs
- Emergency Response Cots and Beds
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- SUGATSUNE Wire Pull Handles
- VULCAN HART Hinge Assembly
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Cellulose, 25 Micron, Cork Seal
- TB WOODS G-Flex Horizontal Accessory Kits
- CLEVELAND Non Coolant Through High Speed Steel Jobber Length Drill Bits
- DESTACO Sensor Mounting Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
€45.79 /pack
