RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
Get it by Friday, May 22
€45.79 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 65.19 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 439.68 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Leak Diverters
- Hydraulic Presses
- Hazardous Location Control Station Accessories
- Platform Truck Accessories
- HID Ballast Ignitors
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type F Male Cam And Groove Adapter, Male NPT Thread
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Auto-Air Series Carts With CO Monitor
- BROWNING Taper Bore Sprockets For No. 120 Chain, Hardened Teeth
- LINCOLN ELECTRIC Stainless Steel MIG Welding Wire
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Press Connection, 250 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-15-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumper, 20mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 15mm Height
€45.79 /pack
