RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€45.79 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 211.32 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2141.31 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Rescue Equipment
- Borescope
- Mobile Bin Carts
- Indexable Chamfer Mills
- Gas Cocks
- MCR SAFETY Neomax Neoprene Coated Green Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 6 Inch Extended Cuff
- PARKER Union Tee, Flare Thread
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Double Wyes, Socket x Socket x Socket x Socket
- OIL SAFE Gear Box Adapter Kits
- SALSBURY INDUSTRIES Rural MailBoxes
- DAYTON Gearmotor Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€45.79 /pack
