RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€46.13 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 145 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1484.64 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Spiral and Cartridge Rolls
- Magnifiers
- Dock Equipment Accessories
- Antistatic Wrist Straps
- Supplied Air Compressors and Ambient Air Pumps
- KRYTOX GPL 203 Series Standard Grade Grease
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Black
- SPEARS VALVES CPVC 4 Feet Plain End Cold Rolled Fabricated Ducts
- SOUTHWIRE COMPANY Job Site Lights
- LCN Standard Tracks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€46.13 /pack
