RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€45.79 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 145 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1484.64 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Capacitors
- Electric Impact Wrenches
- Spring Calipers and Dividers
- Air Velocity Monitor Accessories
- Drum Pump Accessories
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- RUD CHAIN Locknuts
- DIXON Bulkhead Union Elbows, 90 Degrees
- HOFFMAN Frame Reducing Brackets
- INSTOCK Poles
- GRAINGER Lockout Hasps
- STAFFORD MFG Signature Series Two Piece Split Shaft Collars, 316 Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€45.79 /pack
