RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€45.79 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 87.68 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.1" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Door Bottoms
- HPLC Waste Cans
- Lift Tables and Carts
- Aluminum Perforated Sheets
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- SEE ALL INDUSTRIES Circular Indoor Convex Mirror
- MERSEN FERRAZ HelioProtection Series, HP15NH Fuses, Photovoltaic fuse-links, gPV 1500VDC
- STARRETT 95416 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Stainless Steel Work Tables With Adjustable Undershelf
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-10-M6-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 10mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€45.79 /pack
