RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€47.03 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 87.68 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 296.93 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Air Conditioners
- Sanding Hand Pad Rolls
- Hand and Bowl Scoops
- Air Tool Accessories
- Underground Sprinkler Head Nozzles
- STARRETT Semi Flexible Steel Rules, Inch Graduations
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- YELLOW JACKET Plus II Hose Sets With FlexFlow Valve
- RAMFAN Confined Space Blower
- EATON Safety Switch Neutral Bonding Kits
- HUMBOLDT Dustpan Tray
- STARRETT 162 Series Pin Vises and Sets
- MERIT BRASS 6212 316 Stainless Steel Seamless Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€47.03 /pack
