RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€50.59 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 58.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 194.15 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Cold-Condition Gloves
- Plug and Switch Lockout Devices
- Cable Lockouts
- U-Bolts
- ML KISHIGO 3700 Series Incident Command Vests
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750 Gas Springs
- BRADY Pipe Marker, Diesel Oil
- DAYTON Pneumatic Turbine Vibrators
- SCHNEIDER ELECTRIC Push Button Control Stations
- REGAL Bottom Hand Taps, HSS, Nitride
- SPEEDAIRE Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€50.59 /pack
