RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€49.50 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 58.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 194.15 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Strippers and Cable Slitters
- Gas Infrared Tube Heaters
- Brake Tools
- Flammable Cabinets
- Enclosure Accessories
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- DAYMARK 922 Steam Resistant Gloves
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wire Rolls
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- GLOBE SCIENTIFIC Staining Jars
- ACCUFORM SIGNS Tough-Mark Series Safety Glasses Floor Marking Tape
- BOSTON GEAR 8 Transverse Diametral Pitch Left Hand Bronze Helical Gears
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€49.50 /pack
