RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€47.03 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 28.1 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 97.07 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Knit Gloves
- Dust Pans
- Concrete Preparation Tools
- Binding Screws
- Critical Area Vacuums
- IRONCLAD Heatworx Heavy Duty Heat Resistant Gloves
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 212 Series Medium Pipe Clamps, Stainless Steel
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- APPROVED VENDOR Plastic Snap-Ons
- LOVEJOY FA Type Flex Sleeves
- REGAL STI Metric Spiral Point Taps, Plug, HSS, Nitride & Steam Oxide
- UNITED SALES Conveyor Roller Bearings
- JAMCO Removable Stakes Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-30-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€47.03 /pack
