RULAND MANUFACTURING VMS15-20-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€44.25 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 50.58 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 256.96 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ceramic Magnets
- Nut Assortments
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- Antistatic Cords
- Gas Cocks
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- LOUISVILLE FM1500 Series Fiberglass Twin Front Ladders
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- ACROVYN Chair Rail, Classic Maple, Acrovyn
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial 3-Way Vertical Full Port Ball Valves, BSP Threaded, FKM, Metric
- STRATUS TA20 Enclosure Compact Air Conditioners, TA20-0 Frame Size
- ROBERTSHAW 5225 Series Limit Controls
- LAMP Offset Pull Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-20-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€44.25 /pack
