RULAND MANUFACTURING VMS15-20-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€40.84 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 30.35 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 154.17 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Counters
- Companion Flanges
- Specialty Hinges
- Window Fans
- Lifting Bag
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Irons Series, Halligan And Axes
- DICKSON Pressure Data Loggers
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- APPROVED VENDOR Coupling, FNPT, Galvanised
- DYNABRADE 2" x 48" Belt Size Tool Post Grinder
- APPLETON ELECTRIC Motor Starter Enclosure
- TENNSCO Back Panel
- BALDOR / DODGE HE Mine Duty Wing Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-20-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€40.84 /pack
