RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.36 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 86.55 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 571.02 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Stackers
- Portable Oil and Kerosene Heater Accessories
- Chromatography Syringes
- Blower Supports
- Left Hand Inserts
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Blue
- LOC-LINE Acid Resistant T Fittings
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread
- VNE STAINLESS Male Adapter
- WRIGHT TOOL Wrench Sets, 15 And 16 Deg.
- LINCOLN ELECTRIC Nozzles
- HOWARD LEIGHT TrustFit Plus Push-In Foam Earplugs
- SPEAKMAN Vacuum Breaker Replacement Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€38.36 /pack
