RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€40.49 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 58.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 394 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Stations
- Hydraulic Piston Pumps
- Gas Unit Heaters
- Drum Pump Accessories
- Post Driver Accessories
- ANSELL 04-644 Alphatec Comfortable Pvc Coated Gloves
- LOUISVILLE FE0600 Series Fiberglass Extension Ladders
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- WESTWARD Diagonal Cutting Pliers
- HARRINGTON Top Hook Assembly
- MARTIN SPROCKET Double Taper Bushed Roller Chain Sprockets, 40 Chain Number
- SMC VALVES Tuz Series Wear Resistant Tubing
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€40.49 /pack
