RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.36 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 58.45 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 394 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Zone Valve Accessories
- Tiling Miscellaneous Tools
- Clamp Accessories
- Marine Wiring Accessories
- Automotive Cleaners and Degreasers
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Gloves
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- ACCURIDE 3307 Series Medium Duty Slides With Over Travel
- MUELLER INDUSTRIES 794S Duplex Basket Strainers
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio Diesel Fuel Conditioner
- MARTIN SPROCKET Cast Iron Bevel Gears, 5 Diametral Pitch
- 3M Spiral Bands
- WARNER ELECTRIC EP Series Clutches/Brakes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€38.36 /pack
