RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€38.36 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 31.47 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 217 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Chop Saws and Cut-Off Machines
- Digital And Mechanical Timers
- Powder Bulk Level Control Accessories
- Belt Drive Double Inlet Forward Curve Blowers
- Strapping Tool Kits
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, Solid Bar
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Heat Treated Alloy Steel
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- APPROVED VENDOR Sealant Tape
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Preconfigured Floor Stand Units
- COOPER B-LINE Type 1 Quick Connect Hinge Cover Lay In Wireway End Flanges
- TEADIT Style 905 Metalbest Gaskets
- SEALMASTER ERPB Series Tapered Roller Bearings, Two Lock Collars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-15-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€38.36 /pack
