RULAND MANUFACTURING VMS15-10-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€40.00 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 38.22 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.08" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 479.65 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Extra Long Drill Bits
- Shallow Well Jet Pumps
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Tote Lids
- Retaining Rings
- ELVEX Acer Unitary Lens/Semi-Frame Core Protective Eyewears
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- GLOBE SCIENTIFIC Vacuum Bottles, Polypropylene
- CONRADER TCS Series Airline Style Throttle Controls
- VESTIL PKG Series Tensioner/Sealer/Cutters
- HEIL QUAKER Pressure Switches
- SLOAN Royal BPW 1000 Exposed Manual Specialty Service Sink Bedpan Washer Flushometers
- HUB CITY GW801 Series Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-10-M4-55-SSNR/10PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€40.00 /pack
