RULAND MANUFACTURING VMS15-10-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 10mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€38.36 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 24.73 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.08" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 314.06 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Bollard Covers and Post Sleeves
- Carpet Installation Tools
- Laboratory Hot Plates
- Roofing Anchors
- Battery Cable
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- ALLEGRO SAFETY Defibrillator Wall Cases
- VULCAN HART Stub
- HOFFMAN Zonex Series Hazardous Location Enclosures
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- JOMAR VALVE Electric Actuators, Double Acting, NEMA 4x, Manual Override, 24VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-10-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 10mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€38.36 /pack
