RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€288.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.95" |
| Maximum Axial Load | 3956.64 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.74" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 5367.54 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.36 |
| Ship height (cm) | 7.49 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Sprayer Pumps
- Utility Sinks and Laundry Tubs
- Legend Plates
- Firestop Sealants Caulks and Putties
- Cable Staples
- DESTACO 305, 307, 309 Series Hold Down Clamps
- NORTH BY HONEYWELL NF11 Northflex Nylon Gloves, Red
- MUELLER INDUSTRIES 91AT-N Silent Check Valves
- PROTO Puller Crossarm Way
- COOPER B-LINE B591 Series Pipe Bracket Saddles/Clamps
- WRIGHT TOOL Pin Punches
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 1/4-16 Un
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€288.09 /unit
