RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€109.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.95" |
| Maximum Axial Load | 3956.64 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.74" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 5367.54 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Ship height (cm) | 7.49 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cargo Straps
- Condenser Fan Blades
- Safety Banners and Posters
- Insulation Boards
- Yoke Ends
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Black
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- NORDFAB Duct Router Hood
- MASTER LOCK 3 Steel Safety Padlocks
- BURNDY KC Type SERVIT POST Mechanical Grounding Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€109.17 /unit
