RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€92.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 4988.51 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.44" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 11191.89 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.12 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Crowfoot Socket Wrench Sets
- Window Washing Equipment
- Hard Hat Face Shields
- Bar and Pipe Trucks
- Control Stations
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- CONDOR Smooth PU Antistatic Gloves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- HUMBOLDT Sieve Brass Frame
- DAYTON Hardware Kits
- GATES Braid Stainless Steel Hose Couplings
- DESTACO Side Plates
- BALDWIN ESTATE 5146 Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€92.29 /unit
