RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€242.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 4428.74 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.54" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 8165.51 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.07 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Shears
- Clamp Accessories
- Material Hoses
- Oscillating Tool Accessories
- Carbon Steel Expanded Sheets
- AKRO-MILS 30230 Akrobins Plastic Storage Bins
- CAMLOCK FITTINGS Type B Female Cam And Groove Coupler, Male NPT Thread
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 33 mm Opening
- LOVEJOY AL Type Hubs Without Keyway, Inch Bores
- REGAL Metric Plug Hand Taps, HSS, Chrome Over Nitride
- NEPHROS Complete Drinking Water Filtration Systems
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Economy 4 Inch Shelf Bin Sloped Shelving Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€242.08 /unit
