RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€92.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 4428.74 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.54" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 8165.51 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.02 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallets
- Ball Screw Support Bearings
- Straight Grinding Wheels-Type 1
- Window/Wall A/C Heat Pump Accessories
- UPS Batteries
- PLAST-O-MATIC TEBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- TEMPCO CRB Series E-Mitters
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ASCO VALVES Brass Solenoid Valve
- SMC VALVES Cba2 Series Tie Rod Cylinder
- THERN Wall Mount Bases
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- MILWAUKEE VALVE Swing Check Valves, Low Lead Brass
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€92.29 /unit
