RULAND MANUFACTURING VMS100-50-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€44.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 1870.41 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 3797.25 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Task Lighting
- Sound Proofing and Acoustical Absorption Products
- Automotive Polishers
- High Temperature Lead Wire
- Bolt Clamps
- DESTACO 351 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- SMC VALVES Vba Series Booster Regulator
- BALDOR / DODGE XT45 Mine Duty Extra Drum Pulleys
- ZURN EcoVantage ZTR Exposed Flush Valves
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 5.5 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS100-50-M16-40-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 50mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€44.54 /unit
