RULAND MANUFACTURING VMS10-20-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.35 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 12.14 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 62.81 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Room Air Conditioner Motors
- Wiring Duct
- Fan Guards
- Thermostat Cable
- Contactor Accessories
- ROLL PRODUCTS Hazardous Chemical Labels
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray PU Work Gloves
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- SUGATSUNE Pull Handles, Stainless Steel
- IDEAL In-line Connectors 2-port
- VOLLRATH Scraper Shaped Spatula
- MARTIN SPROCKET Sectional Flightings, 14 Inch Diameter
- LABCONCO Filter Cells
- NORTON ABRASIVES R980P Blaze CA Coarse Grit Large Diameter Cloth PSA Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS10-20-M4-40-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.35 /pack
