FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.745" |
| Length (l) | 5" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 1.375" |
| Max Blind Bore (metric) | 34 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.9375" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 24 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.9688" |
| Max Round Bore (metric) | 24 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 1" Bore, 1/4" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 25 mm Bore, 8 mm Keyway |
| Peak Torque | 14500 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2900 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Feeler Gauges
- Supplied Air Compressors and Ambient Air Pumps
- Hydronic Baseboard Heaters
- Safety Handrails
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Fully Coated
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps with O-Ring, for Sample Tubes
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- 3M Headgear
- T&S Index Buttons
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 11/16-20 Un
- GAM WEB Pinions
- CALBRITE Non-Threaded IMC Conduits, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US28-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.745 Inch OD, 5.000 Inch Lg.
€313.74 /unit
