FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 1.25" |
| Max Blind Bore (metric) | 31 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.75" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 20 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.875" |
| Max Round Bore (metric) | 22 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 7/8" Bore, 3/16" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 22 mm Bore, 6 mm Keyway |
| Peak Torque | 7250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1450 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Indexable Boring Milling and Turning Kits
- Recessed Grinding Wheels
- Floor Mount Vibration Isolators
- Panel Saw Accessories
- Pipe Fitting Kits
- RINGERS GLOVES Increased Visibility Traffic Control Gloves
- DWYER INSTRUMENTS DPG-000 Series Digital Pressure Gages
- COOPER B-LINE Tolco Series Fig 130 Trus Joist Beam Clamps
- SPEARS VALVES PVC Gate Valves, Socket Ends, FKM
- KEY-BAK Toolmate Link Drill Tether Kit
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- ANTHONY INTERNATIONAL Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-XX-XX-SS Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€435.58 /unit
