FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1 1/4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.25" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.25" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.245" |
| Length (l) | 3.75" |
| Matching Boot Cover | Uboot20/32-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 1" |
| Max Blind Bore (metric) | 25 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.75" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 16 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 3/4" |
| Max Round Bore (metric) | 19 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 3/4" Bore, 3/16" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 19 mm Bore, 6 mm Keyway |
| Peak Torque | 5200 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1040 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.875" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 9.53 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ductless Fume Hoods
- Security/Area Lighting Fixtures
- Vernier Calipers
- Multihead Operators
- Pin Receptacles
- DWYER INSTRUMENTS ISDP Series Intrinsically Safe Differential Pressure Transmitters
- WHIZARD Handguard II Cut Resistant Gloves
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type R, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS520 Series Channels, Solid
- ANVIL AS714 Series Tee Plates
- GRAINGER Nipples
- SMC VALVES Arm Kit
- RHEEM Commercial Conversion Kits
- HUB CITY Compact Helical Parallel Drives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US20-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.245 Inch OD, 3.750 Inch Lg.
€249.77 /unit
