FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.22" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.22" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.22" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.12" |
| Length (l) | 3.5" |
| Matching Boot Cover | Uboot18/29-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.875" |
| Max Blind Bore (metric) | 22 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.625" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 14 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.625" |
| Max Round Bore (metric) | 15 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 5/8" Bore, 3/16" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 16 mm Bore, 5 mm Keyway |
| Peak Torque | 3250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 650 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.89 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ceramic Magnets
- File Cabinet and Cam Locks
- Retaining Spacers
- Magnifier Measuring Scales
- Aluminum Square Tube Stock
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- MUELLER INDUSTRIES 90 Cast Carbon Steel Butterfly Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- SPEEDAIRE Positive Displacement Blowers
- APPLETON ELECTRIC 47.5 Watt LED Light Fixture
- MERSEN FERRAZ FSPDB Series UL 1059 Finger-Safe Power Distribution Blocks
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/4-12 Unf Lh
- REELCRAFT Pawls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US18-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.120 Inch OD, 3.500 Inch Lg.
€217.78 /unit
