FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.19" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.19" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.19" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.995" |
| Length (l) | 3.38" |
| Matching Boot Cover | Uboot16/25-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.813" |
| Max Blind Bore (metric) | 20 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.5625" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 14 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.5938" |
| Max Round Bore (metric) | 15 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 9/16" Bore, 1/8" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 15 mm Bore, 5 mm Keyway |
| Peak Torque | 1575 lbs.-in. |
| Rated Torque | 315 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.688" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.59 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saw Accessories
- Paint Strainers
- Jib Cranes
- Torsion Springs
- Hazardous Location Lighting Signals
- BINKS Conventional Spray Guns
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL AS500EH Series Channel With Elongated Holes
- BATTALION Compression Latch
- DAYTON Pendant Push Buttons
- PS DOORS Edgehalt Single Ladder Safety Gates
- GRAINGER Assemblies
- SIOUX CHIEF Metal Tubular, Dishwasher Tailpieces, 1/2" & 3/4", Direct Connect
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US16-XX-XX-SS Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 0.995 Inch OD, 3.380 Inch Lg.
€287.84 /unit
