FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.19" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.19" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.19" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.995" |
| Length (l) | 3.38" |
| Matching Boot Cover | Uboot16/25-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.813" |
| Max Blind Bore (metric) | 20 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.5625" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 14 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.5938" |
| Max Round Bore (metric) | 15 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 9/16" Bore, 1/8" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 15 mm Bore, 5 mm Keyway |
| Peak Torque | 2250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 450 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.688" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.59 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wagon Trucks
- Handles Frames and Braces
- Wall Corner Guards
- Air Regulators
- Confined Space Entry Winches
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- CONDOR Wraparound Frame Safety Glasses
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Kevlar
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- INGERSOLL-RAND 7770 Series, Air Chain Hoist
- VIKAN Grout Brushes, Stiff
- CASH VALVE FR-6 Series Pressure Valves
- STANLEY Screwdriver Sets
- JOHNSON CONTROLS M9109 Series Electric Non-Spring-Return Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US16-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 0.995 Inch OD, 3.380 Inch Lg.
€217.78 /unit
