FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.03" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.03" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.03" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.87" |
| Length (l) | 3" |
| Matching Boot Cover | Uboot14/22-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.75" |
| Max Blind Bore (metric) | 19 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.5" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 12 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.5313" |
| Max Round Bore (metric) | 13 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 1/2" Bore, 1/8" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 12 mm Bore, 4 mm Keyway |
| Peak Torque | 1260 lbs.-in. |
| Rated Torque | 250 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Cutters
- Safety Cabinet Accessories
- Motor Pack Conversion Kits
- Direct Drive Corrosion Resistant Shutter Mount Fans
- Curtain Walls
- CONDOR Heat-Resistant Sleeve
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- JOHN GUEST Speedfit Tees
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
- COXREELS 100W Series Welding Hose Reels
- INGERSOLL-RAND Seals
- LINN GEAR Taper-Lock Series Sprockets, 35 Chain
- GRAINGER Viton Chemical Resistant Foam
- BOSCH Reciprocating Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US14-XX-XX-SS Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 0.870 Inch OD, 3.000 Inch Lg.
€269.57 /unit
