FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 0.95" |
| B2 Max Shaft Penetration | 0.95" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 0.95" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.745" |
| Length (l) | 2.688" |
| Matching Boot Cover | Uboot12/19-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.625" |
| Max Blind Bore (metric) | 15 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.4375" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 10 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.4531" |
| Max Round Bore (metric) | 11 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 7/16" Bore, 3/32" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 12 mm Bore, 4 mm Keyway |
| Peak Torque | 1250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 250 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.344" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 6.83 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustion Analyzers
- Plug Fuse Box Cover Units
- Hidden Barrel Hinges
- Straight Flute Drill Bits
- Bronze Flat Bars
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- TEMPCO Maxiband Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 782SS-WE Y Strainers
- OSG 342STI High Performance Spiral Point Tap
- UNISTRUT Hinge
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Hot-Tap Saddles, FKM
- WON M12 Series Mini Rails
- GRACO Center Section Repair Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US12-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 0.745 Inch OD, 2.688 Inch Lg.
€182.75 /unit
