FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 0.82" |
| B2 Max Shaft Penetration | 0.82" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 0.82" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.62" |
| Length (l) | 2.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot10/15-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.5" |
| Max Blind Bore (metric) | 12 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.3438" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 8 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.3438" |
| Max Round Bore (metric) | 8 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 5/16" Bore, 3/32" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 8 mm Bore, 2 mm Keyway |
| Peak Torque | 475 lbs.-in. |
| Rated Torque | 95 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5.72 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Toggle Valves
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- S Hooks
- Wheel Risers
- High Speed Steel End Mills
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Double Bib Pharmaceutical Maintenance Free Hoods
- MUELLER INDUSTRIES 1601-C Chexter Check Valves
- HUBBELLOCK Locking Plug
- WOODHEAD 130125 Series Feston Intermediate Car
- BROWNING Super A Series Gripbelts
- MARKAR Piano Hinges
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Air Mister Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US10-XX-XX-SS Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 0.620 Inch OD, 2.250 Inch Lg.
€205.60 /unit
