FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 0.82" |
| B2 Max Shaft Penetration | 0.82" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 0.82" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.62" |
| Length (l) | 2.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot10/15-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.5" |
| Max Blind Bore (metric) | 12 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.3438" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 8 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.3438" |
| Max Round Bore (metric) | 8 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 5/16" Bore, 3/32" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 8 mm Bore, 2 mm Keyway |
| Peak Torque | 675 lbs.-in. |
| Rated Torque | 135 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5.72 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Flashers Turn Signal Switches
- Precision Knives and Blades
- Two Way Compression Connectors
- Air Brake Accessories
- Firestop Pillows Sheets and Wraps
- BURNDY Copper Compression Lugs
- AKRO-MILS Insight Series Ultra Clear Polycarbonate Bins
- TEMPCO TKZ Series Analog Temperature Controllers
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 190/200/208/220/230/240V Delta Primary Volts
- HOFFMAN Proline G2 Series Frame Shelves
- SHAW PLUGS Hex-Nut Mechanical Expansion Plugs, 1 to 2 Inch
- NORTON ABRASIVES R980P Blaze CA Coarse Grit Cloth Narrow Backstand Belts
- SPEEDAIRE Pneumatic Exhaust Mufflers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US10-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 0.620 Inch OD, 2.250 Inch Lg.
€166.00 /unit
