POST GUARD CL1385LGWT64 Post Sleeve 4-1/2 Inch Diameter 64in Lime Green | AD6KTA 45K882
POST GUARD CL1385LGWT64 Post Sleeve 4-1/2 Inch Diameter 64in Lime Green
Item: AD6KTAModel: CL1385LGWT64Cross Ref: 45K882
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Post Sleeve
Color Lime
Compatible Bollard Diameter 4 1/2"
Compatible Bollard Shape Round
Display Qty 1
For Post Dia. 4.5"
For Post Size 4-1/2" dia.
Includes (2) Foam Strips
Inside Dia. 4.688"
Inside Diameter 4 3/4"
Installation Method Foam Tape
Material Polyethylene
Maximum Usable Height 64"
Mounting Style Foam Strips
Outside Dia. 5"
Overall Height 64"
Pattern Smooth
Reflective Striping Included
Resistance Properties Fade Resistant, Solvent Resistant
Shape Round
Striping Color White
Texture Smooth
Wall Thickness 0.14"